Autor Wiadomość
Kazuko
PostWysłany: Pon 13:12, 24 Mar 2008   Temat postu:

Ciekawe i bardzo przydatne wiadomości. Warto się do nich zastosować. Smile
alken
PostWysłany: Czw 16:55, 21 Lut 2008   Temat postu:

Hmm czy inaczej? Myślę, że nie.
moghartson
PostWysłany: Śro 16:19, 16 Sty 2008   Temat postu:

tak jest on taki sam Very HappyVery Happy ale kazda SW inaczej go odczytuje Wink
sanest16
PostWysłany: Pon 9:26, 14 Sty 2008   Temat postu:

Każda Sztuka Walki posiada swoje zasady, jednak one wszystkie są bardzo do siebie podobne. Z zasad różnych SW płynie ten sam morał.
Rey
PostWysłany: Pią 22:02, 26 Paź 2007   Temat postu:

Ciekawa informacja Very Happy
alken
PostWysłany: Pią 18:47, 26 Paź 2007   Temat postu: Fizyczne zasady karate

Fizyczne zasady karate
Zajmę się omówieniem nie wszystkich, lecz tylko najważniejszych zasad wykorzystywanych w karate. Pierwsza z nich to użycie maksymalnej siły do wykonania techniki, co można wyćwiczyć dzięki kontroli rozkurczy i kurczy mięśni. Najłatwiej jest to zrozumieć na przykładzie rozprężania sprężyny. Gdy jest ona maksymalnie ściśnięta, odpowiada maksymalną siłą po jej zwolnieniu. Tak samo zachowuje się większość mięśni ludzkiego ciała. Im bardziej zostaną one napięte, tym większą siłę będzie miało uderzenie.

Kolejną zasadą jest koncentracja siły. Aby wykonać mocną technikę, karateka musi skoncentrować całą swoją siłę na jednym punkcie, żeby nie doszło do jej rozproszenia. W przeciwnym razie technika będzie słaba, gdyż siła ta rozejdzie się na różne strony, zamiast skupić się w jednym miejscu. Mięśnie rąk czy nóg są znacznie słabsze niż mięśnie okolic brzucha czy bioder, dlatego też do wykonania mocnej techniki konieczne jest ich odpowiednie połączenie w czasie i skoncentrowanie siły uderzenia w jednym punkcie.

Przy omówieniu trzeciej zasady posłużę się słowami Hidetaki Nishiyamy, który tak wyjaśnia wykorzystanie siły reakcji w karate: „Odnosi się to do dobrze znanej z fizyki zasady, że sile każdej akcji odpowiada siła przeciwna równa reakcji. Zasada ta jest szeroko stosowana w karate, np. przy uderzeniu jedną ręką, druga jednocześnie cofa się na biodra, oddając całą siłę reakcji uderzającej dłoni.”

Czwarta zasada mówi o wykorzystaniu kontroli oddechu. Gwałtowne wydychanie powietrza w trakcie wykonywania techniki powoduje jej wzmocnienie dodając większej siły. Kontrola oddechu ma szerokie zastosowanie nie tylko w treningu karate, lecz również w innych sportach.

zrodło : wrocławski klub karate

Powered by phpBB © 2001/3 phpBB Group